рух відродження галичини 
Забули пароль?
 

Реєстрація

9-10-2013, 13:12 Володимир Павлів  

Погляд Галичини
Сьогодні Галичина існує тільки як концепція ностальгійної пам’яті, як версія майже втраченої і забутої культури, як фантазія про ідеальний мікросвіт – мультикультурний, полі-конфесійний, толерантний. Провінційний у своїй досконалості і досконалий у своїй провінційності.

Історики люблять підкреслювати, що Галичина – це штучний витвір просвітницького абсолютизму Габсбурґських монархів. Але разом з тим, ніхто не може заперечити, що на цій «штучній» території жили справжні люди. Вони різнилися мовою і віросповіданням, національністю і соціальним статусом, народним одягом й інтер’єрами фотосалонів. Але було у них і щось спільне – це справжність і гідність. Цю справжність можна ще й нині побачити на старих, довоєнних фотографіях – на яких вони не намагаються вдавати з себе когось, ким вони не є. З яких вони дивляться на нас прямо, спокійно, відкрито і з почуттям власної гідності.

Зустрітись з цим поглядом один на один для нашого сучасника, для кожного з нас – це заглянути в обличчя колишньої справжності й гідності і відчути при цьому свою перебільшену значущість і полохливу непевність.
У погляді тих давніх галичан відбивається їхній світ. Заглянувши на фото у їхні очі, ми можемо дізнатися, наскільки різняться наші світи. І зробити висновки з цього.

Саме така мета прислуговувала вуличній виставці старих фотографій, що її на вулиці Галицькій у Львові упродовж кількох літніх місяців експонував Музей Ідей. 9 жовтня ця виставка вирушила до Кракова. Згодом будуть інші міста Галичини з обох боків кордону.

На жаль (хоч і прогнозовано), вона не дочекалася ширшого розголосу чи глибшої рефлексії в місцевих ЗМІ. Та не перебільшуймо значення сучасних мас-медіа. Виставку побачили тисячі людей і хто знає, які зерна вона посіяла у їхніх серцях чи головах. Найцікавіше і найважливіше тут, звичайно, як на неї зреагувала галицька молодь.

Адже другим важливим завданням проекту було зацікавити сучасну галицьку молодь системою цінностей наших предків і таким чином зміцнювати у неї почуття патріотизму, любові до своєї землі, історії і культури. За допомогою художніх засобів заохотити сучасних мешканців колишньої Галичини до рефлексії над темами традиції, зв’язку поколінь, світоглядних цінностей. Ще раз зініціювати на суспільному рівні дискусію про основи громадянського суспільства – повагу і терпимість до різних культур, націй та релігій. Про потреби мислити категоріями спільного блага і спільної безпеки в регіоні, який має у цьому свою особливу традицію.

Ініціатор і реалізатор проекту – Олесь Дзиндра – збирається возити виставку Галичиною не менше, ніж рік. Тож, можна сподіватись, що більшість вражень ще попереду.

Автор публікації: Володимир Павлів

версія для друку

yrij.net
© Рух Відродження Галичини