рух відродження галичини 
Забули пароль?
 

Реєстрація

26-06-2004, 04:18 Даян-Ярослав Монастирський  

З історії національного прапора (роздуми про доречність святування)
З історії національного прапора (роздуми про доречність святування) Віддавна кожне плем’я, етнос, народ мав якісь родові ознаки. Найуживанішою на сьогодні є прапор. Перші фани відігравали роль місця збору військової дружини. Найчастіше то був шмат тканини, прив’язаний до списа. Потім хоругва набула ширшого значення, набувши дещо сакраментального змісту. Сьогодні прапор, разом з гербом, є найголовнішим державницьким символом. Згідно Конституції України державним прапором нашої країни є полотнище з двох рівних смуг синього (зверху) та жовтого (знизу) кольорів. Та чи завжди він мав такий вигляд і чому зараз він виглядає саме так?

Походження
Цікава версія львівського мовознавця М.Роговича щодо давньої української традиції поєднання жовтого і синього кольорів. Згідно з нею слово “хохол”,котрим дехто називає українців, -монгольського походження (“хох”-голубий, небесний; “улу”-жовтий; кінцева голосна редукується). Синій і жовтій справді могли бути кольорами племінних об’єднань слов’ян ще перед монголо-татарською навалою; й саме такими об’єднаннями племен монголо-татари називали могутнє Галицько-Володимирське князівство, яке під проводом князя Данила Галицького так і не скорилося ординській навалі зі сходу. До того князівське та боярське господарство X-XI століть користувалося так званими “знаменами”: “Данило увійшов в Галич, у Соборній церкві сів на престол батька свого, а на воротах города поставив знамено своє” (Галицький літопис, 1238 рік).
Попри те офіційною науковою версією є інша. На підставі досліджень доктора Р.Климкевича, професор Євген Юнацький в “Українській Малій Енциклопедії” зазначає, що український прапор постав із герба Романовичів XIVстоліття. В геральдиці золото означає велич і славу, а блакить-велич і честь.

За княжої доби
Як свідчить хроніка Зиморовича (відома ще з середини XIII століття), щойно заснованому місту Львову (1256 року) надається герб, на якому відображено золотого лева на голубому тлі.
На думку І.Крип’якевича справжні герби прийшли до нас із західних країв і вперше трапляються на західноукраїнських землях у XIVстолітті. Тоді гербові відзнаки стали загальновживаними. Їх знаходять на печатках галицьких бояр. Свої гербові зображення дістають окремі міста. На цей самий час усталися державні знаки і в сусідніх країнах - Польщі, Чехії, Угорщині. Тоді ж з’являється і герб Галицької держави - лев. Лев як герб Русі виступає й на княжих печатках, а після розпаду Князівства-на печатках польських королів та литовських князів, які захопили українські землі, на монетах, карбованих у 1350-1410 роках у Львові з написом “Монета Русі”, на архітектурних деталях тощо.
Сторінка 1 з 4 | Наступна сторінка

Джерело: Вівтар

версія для друку

yrij.net
© Рух Відродження Галичини